YTER

Kabely Yter vznikly před lety díky iniciativě Franca Serblina, zakladatele a dlouhodobého majitele firmy Sonus faber, který v té době hledal maximálně kvalitní propojení při vývoji a následné realizaci jeho tehdejších vrcholných modelů. Po prodeji této firmy a nové aktivitě, kterou pod vlastním jménem během několika let dovedl na absolutní vrchol ve světě reproduktorových soustav si Franco Serblin značku Yter ponechal a tyto kabely pak používal nejen pro propojení celého audio systému, ale i pro vnitřní zapojení svých nových reproduktorů.

Nabídka značky je velice jednoduchá. Pouze jeden druh propojovacích kabelů (s konektory RCA, anebo za příplatek XLR) a jeden druh reproduktorových kabelů ukončených banánky. Pro jiné připojení svorek reproduktorů je v nabídce značky sada adaptérů z banánku na vidličky.

Omezená nabídka není však důsledkem nějakého úsporného opatření, ale vychází z filozofie Franco Serblina, který se po prodeji značky Sonus faber rozhodl, že už chce nabízet jen to nejlepší. Horší kvalita ho nezajímá a vyšší už dle jeho slov nelze zatím dosáhnout. Kabely Yter mají plochý profil vodiče a podélně jsou v optimální izolaci ve skrutu. Vodiče jsou odlévány v metalurgické laboratoři z přesně definovaného poměru stříbra s paladiem a velmi pečlivě je kontrolován jak proces lití, tak i postupného chladnutí materiálu. Konektory ze stejného materiálu nejsou k vodičům pájeny, bodovány, ani spojovány tlakem, ale přímo ve výrobě za vysokých teplot slity dohromady a tím je dosaženo nejoptimálnějšího možného spojení. Tento proces však ale také znemožňuje rychlou flexibilitu při dodávce různých délek a tak jsou standardně vyráběny pouze nejběžnější délky (reproduktorový kabel 2x3m a signálový 2x1m). Případné jiné délky jsou pouze na objednávku s delší dodací lhůtou. Přestože tyto kabely neoddiskutovatelně patří na absolutní špičku, nejsou jejich ceny ve srovnání s ostatními značkami nijak závratné. Sada páru 3metrových reproduktorových kabelů stojí 28.000,-CZK a jednometrová sada signálových s konektory RCA je v ceníku za 25.000,-CZK.

http://www.laboratorium-yter.com/

View the embedded image gallery online at:
http://finale-audio.cz/znacky/yter#sigFreeIdbcc799b445