KOETSU

Japonské přenosky Koetsu patří do kategorie nejultimativnějších komponentů, jejichž oprávněná existence na výsluní high endu je navíc opředena mnohými mýty. Protože zakladatel firmy Yoshiaki Sugano nepatřil k lidem vyhledávajím publicitu, přenesla se tato mediální skromnost i na jednoho ze dvou synů, Fumihiko Sugana, který již před mnoha lety převzal vedení Koetsu. Právě díky akutnímu nedostatku informací vznikají mnohdy kolem těchto přenosek neopodstatněné historky i fámy, které se dále opisují a v novějších verzích ješte dobarvují. Ve skutečnosti při výrobě těchto přenosek hrají hlavní roli precizní zpracování, nekompromisní materiály a desetiletí zkušeností s náročnou výrobou, při niž je nezbytná absolutní koncentrace a maximální trpělivost.Typického zvuku těchto přenosek je dosahováno hlavně vlastní specifikací elasticity závěsu velmi lehké, zároveň extrémně pevné chvějky a tvarem brusu hrotu. Nepřeslechnutelnou roli zde hrají též rezonanční a tlumící vlastnosti všech použitých komponenetů. Jako minimalistický lze označit firemní přístup k publikaci technických dat, která jednoduše nejsou k dispozici a elegantní balení ve formě dřevěné krabičky obsahuje pouze přenosku a dva šroubky. Návod zde záměrně chybí, protože se logicky předpokládá, že zákazník firmy Koetsu je není žádným nováčkem a jednoduchou instalaci určitě zvládne. S přítlakem na hrot se údajně nechá experimentovat a hodnota kolem 1.8 pondu bude blízko optimu. Charakter zvuku je tradičně laděn do neúnavné a fantastické hudebnosti, kdy se objem vyšších středů a výšek neomezuje, ale sofistikovaně se kontroluje jejich agresivita, která je tak typická pro levnější, anebo nedokonale vybalancované MC přenosky s audiofilními ambcemi.

Na rozdíl od ostatních výrobců nepřišla od konce devadesátých let minulého století firma Koetsu s žádnými novými modely, protože to by dle prohlášení výrobce vlastně dokazovalo, že minulé modely byly špatné, když se nechaly tak snadno nahradit nečím lepším.

Přenosky Koetsu jsou celosvětově přímo distribuovány pouze do několika zemí a ostatní lokality je odtud pak odebírají dalšímu prodeji, což logicky zvyšuje jejich cenu. Je naší velkou ctí, že Finale Audio odebírá Koetsu přímo od pana Sugana, čímž je zaručena nejen příznivá cenová hladina, ale absolutně se tím vylučuje možnost nákupu častých napodobenin, anebo repasovaných přenosek.

Koetsu kompr

Nejdostupnější Koetsu Black za 56.000 Kč vč. DPH  a vpravo jsou dvě verze modelu Urushi (Wajima aTsugaru), jejichž tělíčko z rosewoodu je lakováno mnoha vrstvami speciálního japonského laku. Každá stojí 99.000,- Kč včetně DPH